3KP33CA/TR13 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
53.3V Clamp 56.3A Ipp Tvs Diode Through Hole P600
3KP33CA/TR13
DigiKey Part Number
13-3KP33CA/TR13TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3KP33CA/TR13
Description
TVS DIODE 33VWM 53.3VC P600
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
53.3V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
56.3A
Series
Power - Peak Pulse
3000W (3kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V
Package / Case
P600, Axial
Voltage - Breakdown (Min)
36.7V