2RM250M-8-S is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 890
Datasheet
In Stock: 0
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
Gas Discharge Tube 250 V 10000A (10kA) ±20% 2 Pole Surface Mount
2RM250M-8-S
DigiKey Part Number
13-2RM250M-8-STR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RM250M-8-S
Description
GDT 250V 10KA 2 POLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
10000A (10kA)
Tolerance
±20%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - DC Spark Over (Nom)
250 V