2RL400M-5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Shenzhen Ruilongyuan Electronics Co.Ltd
In Stock: 5.000
Datasheet
Parametric Equivalent
Littelfuse Inc.
In Stock: 1.961
Datasheet
Gas Discharge Tube 400 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole User Defined
2RL400M-5
DigiKey Part Number
13-2RL400M-5TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RL400M-5
Description
GDT 400V 5KA 2 POLE SMD
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)
Tolerance
±20%
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
User Defined
Voltage - DC Spark Over (Nom)
400 V