2RL250L-5/B is available for purchase but is not normally stocked.
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 1.057
Datasheet
Bourns Inc.
In Stock: 41
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Gas Discharge Tube 250 V 5000A (5kA) ±20% 2 Pole Through Hole
2RL250L-5/B
DigiKey Part Number
13-2RL250L-5/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
2RL250L-5/B
Description
GDT 250V 5KA 2 POLE THROUGH HOLE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
5000A (5kA)
Tolerance
±20%
Packaging
Tray
Mounting Type
Through Hole
Voltage - DC Spark Over (Nom)
250 V