121KH07J-F is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
120 V 1.75 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
121KH07J-F
DigiKey Part Number
13-121KH07J-F-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
121KH07J-F
Description
VARISTOR 120V 1.75KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Current - Surge
1.75 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
420 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V