121KD10-FTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 1.896
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
120 V 2.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 10mm
121KD10-FTR
DigiKey Part Number
13-121KD10-FTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
121KD10-FTR
Description
VARISTOR 120V 2.5KA DISC 10MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
132 V
Manufacturer
Current - Surge
2.5 kA
Series
Energy
18J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
830 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 10mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V