VES255PS24 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
XP Power
In Stock: 0
Datasheet
24V 255 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
VES255PS24
DigiKey Part Number
1470-VES255PS24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VES255PS24
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 255W
Customer Reference
Detailed Description
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Part Status
Obsolete
Output Connector
Rectangular, 8 Position
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
7.77" L x 3.50" W x 1.53" H (197.4mm x 88.9mm x 38.9mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, TUV, UL
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
10.63A
Base Product Number
Power (Watts)
255 W