SHP650PS48-EF
DigiKey Part Number
1470-2238-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHP650PS48-EF
Description
AC/DC CONVERTER 48V 650W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
9.18" L x 4.00" W x 2.50" H (233.2mm x 101.6mm x 63.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
48V
Standard Number
Current - Output 1
13.5 A