SHP350PS24
DigiKey Part Number
1470-2229-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SHP350PS24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 350W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
85%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
7.00" L x 3.60" W x 2.10" H (177.8mm x 91.4mm x 53.3mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
14.5 A