Image for CPW2-1200-S010B is not available
CPW2-1200-S010B
DigiKey Part Number
CPW2-1200-S010B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CPW2-1200-S010B
Description
DIODE SIL CARBIDE 1200V 31A DIE
Customer Reference
Detailed Description
Diode 1200 V 31A Surface Mount Die
Category
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Series
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 1200 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Obsolete
Package / Case
Technology
Supplier Device Package
Die
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
1200 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
31A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.8 V @ 10 A