CLB800M12HM3P
DigiKey Part Number
1697-CLB800M12HM3P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CLB800M12HM3P
Description
SIC MODULE, 800 A, 1200 V, 62 MM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Mosfet Array 1200V (1.2kV) 1.051kA (Tc) 2540W (Tc) Chassis Mount
Category
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.7mOhm @ 800A, 15V
Manufacturer
Wolfspeed, Inc.
Vgs(th) (Max) @ Id
3.9V @ 255mA
Packaging
Box
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
2784nC @ 15V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
94900pF @ 800V
Technology
Silicon Carbide (SiC)
Power - Max
2540W (Tc)
Configuration
2 N-Channel, Common Source (Half Bridge)
Operating Temperature
-40°C ~ 175°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
1200V (1.2kV)
Mounting Type
Chassis Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C