MKS4C053306F00MSSD is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
WIMA
In Stock: 0
Datasheet
33 µF Film Capacitor 40V 63V Polyester, Polyethylene Terephthalate (PET), Metallized Radial
MKS4C053306F00MSSD
DigiKey Part Number
1928-MKS4C053306F00MSSD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MKS4C053306F00MSSD
Description
CAP FILM 33UF 20% 63VDC RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
1.240" L x 0.591" W (31.50mm x 15.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
1.024" (26.00mm)
Tolerance
±20%
Lead Spacing
1.083" (27.50mm)
Voltage Rating - AC
40V
Voltage Rating - DC
63V