TYN16-600RTQ is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 0
Datasheet
SCR 600 V 16 A Standard Recovery Through Hole TO-220AB
TO-220-3
TYN16-600RTQ
DigiKey Part Number
TYN16-600RTQ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TYN16-600RTQ
Description
SCR 600V 16A TO-220AB
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Hold (Ih) (Max)
40 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Off State (Max)
1 mA
Packaging
Tube
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
210A, 231A
Part Status
Active
SCR Type
Standard Recovery
Voltage - Off State
600 V
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
25 mA
Package / Case
TO-220-3
Voltage - On State (Vtm) (Max)
1.5 V
Supplier Device Package
TO-220AB
Current - On State (It (AV)) (Max)
10.2 A
Base Product Number
Current - On State (It (RMS)) (Max)
16 A