NXPSC06650X6Q
DigiKey Part Number
NXPSC06650X6Q-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXPSC06650X6Q
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 6A TO220F
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 6A Through Hole TO-220F
Category
Reverse Recovery Time (trr)
0 ns
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Capacitance @ Vr, F
190pF @ 1V, 1MHz
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Supplier Device Package
TO-220F
Current - Average Rectified (Io)
6A
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.7 V @ 6 A
Base Product Number
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)