ACTT2S-800E,118 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 20.795
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 568
Datasheet
Renesas Electronics Corporation
In Stock: 0
TRIAC Logic - Sensitive Gate 800 V 2 A Surface Mount DPAK
ACTT2S-800E,118
DigiKey Part Number
1740-1003-2-ND - Tape & Reel (TR)
1740-1003-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ACTT2S-800E,118
Description
TRIAC SENS GATE 800V 2A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Manufacturer
WeEn Semiconductors
Current - Hold (Ih) (Max)
25 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
125°C (TJ)
Triac Type
Logic - Sensitive Gate
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Off State
800 V
Package / Case
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Current - On State (It (RMS)) (Max)
2 A
Supplier Device Package
DPAK
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
14A, 15.4A