Image for G7J4ABAC24 is not available
G7J4ABAC24
DigiKey Part Number
2266-G7J4ABAC24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
G7J4ABAC24
Description
RELAY
Customer Reference
Detailed Description
General Purpose Relay 4PST-NO (DM) (4 Form X) 24VAC Coil Chassis Mount
Category
Coil Type
Non Latching
Mfr
Features
Test Button
Series
Termination Style
Screw Terminal
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
18 VAC
Part Status
Active
Must Release Voltage
3.6 VAC
Mounting Type
Operate Time
50 ms
Coil Voltage
Release Time
50 ms
Contact Form
4PST-NO (DM) (4 Form X)
Operating Temperature
-25°C ~ 60°C
Contact Rating (Current)
25 A
Relay Type
Switching Voltage
250VAC, 125VDC - Max
Base Product Number
Coil Current
75 mA