CDMM2M50D4000DET
DigiKey Part Number
3579-CDMM2M50D4000DETTR-ND - Tape & Reel (TR)
3579-CDMM2M50D4000DETCT-ND - Cut Tape (CT)
3579-CDMM2M50D4000DETDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CDMM2M50D4000DET
Description
CDMM, 2M50, 0.5%, 400:1, RATIO T
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.5M Ohm ±0.5% 1.5W Power Per Element Voltage Divider 2 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 4527 J-Lead
Category
Power Per Element
1.5W
Manufacturer
Vishay Techno
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q200
Applications
Voltage Divider (TCR Matched)
Resistance (Ohms)
2.5M
Tolerance
±0.5%
Resistor Matching Ratio
±0.5%
Size / Dimension
0.455" L x 0.275" W (11.56mm x 6.98mm)
Resistor-Ratio-Drift
±10 ppm/°C
Height - Seated (Max)
0.177" (4.49mm)