CWR16DH156KCEC is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR16DH156KCEC is not available
CWR16DH156KCEC
DigiKey Part Number
718-CWR16DH156KCEC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR16DH156KCEC
Description
CWR16DH156KCEC
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V 2010 (5025 Metric) 3Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
E
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6 V
Failure Rate
C (0.01%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm @ 100kHz