CWR16DC156KCEB is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR16DC156KCEB is not available
CWR16DC156KCEB
DigiKey Part Number
718-CWR16DC156KCEB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR16DC156KCEB
Description
CWR16DC156KCEB
Detailed Description
15 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V 2010 (5025 Metric) 3Ohm @ 100kHz
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Capacitance
Manufacturer Size Code
E
Tolerance
±10%
Voltage - Rated
6 V
Failure Rate
C (0.01%)
ESR (Equivalent Series Resistance)
3Ohm @ 100kHz