CWR06MB685JPB is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR06MB685JPB is not available
CWR06MB685JPB
DigiKey Part Number
718-CWR06MB685JPB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06MB685JPB
Description
CWR06MB685JPB
Detailed Description
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 35 V 2915 (7338 Metric) 1.3Ohm @ 100kHz
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Series
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
H
Tolerance
±5%
Failure Rate
P (0.1%)
Voltage - Rated
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
1.3Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C