CWR06KC225MM is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR06KC225MM is not available
CWR06KC225MM
DigiKey Part Number
718-CWR06KC225MM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06KC225MM
Description
CWR06KC225MM
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V 2010 (5025 Metric) 3.5Ohm @ 100kHz
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Series
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Manufacturer Size Code
E
Tolerance
±20%
Failure Rate
M (1%)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C