Image for CWR06KC225MMC is not available
CWR06KC225MMC
DigiKey Part Number
718-CWR06KC225MMC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06KC225MMC
Description
CWR06KC225MMC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.2 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V 2010 (5025 Metric) 3.5Ohm @ 100kHz
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Series
Size / Dimension
0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
E
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±20%
Failure Rate
M (1%)
Voltage - Rated
25 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
3.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C