CWR06KB105KCA is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
Image for CWR06KB105KCA is not available
CWR06KB105KCA
DigiKey Part Number
718-CWR06KB105KCA-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06KB105KCA
Description
CWR06KB105KCA
Detailed Description
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 25 V 2005 (5113 Metric) 6.5Ohm @ 100kHz
Package / Case
2005 (5113 Metric)
Series
Size / Dimension
0.200" L x 0.050" W (5.08mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Manufacturer Size Code
C
Tolerance
±10%
Failure Rate
C (0.01%)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
6.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C