CWR06HC336KB/PR
DigiKey Part Number
1012-1041-2-ND - Tape & Reel (TR)
1012-1041-1-ND - Cut Tape (CT)
1012-1041-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06HC336KB/PR
Description
CAP TANT 33UF 10% 15V 2915
Detailed Description
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 15 V 2915 (7338 Metric) 900mOhm @ 100kHz
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CWR06HC336KB/PR Models
Package / Case
2915 (7338 Metric)
Series
Size / Dimension
0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Height - Seated (Max)
0.125" (3.17mm)
Manufacturer Size Code
H
Tolerance
±10%
Failure Rate
B (0.1%)
Voltage - Rated
15 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
900mOhm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C