CWR06FB105JRC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for CWR06FB105JRC is not available
CWR06FB105JRC
DigiKey Part Number
718-CWR06FB105JRC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06FB105JRC
Description
CWR06FB105JRC
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V 1005 (2512 Metric) 12Ohm @ 100kHz
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
1005 (2512 Metric)
Series
Size / Dimension
0.100" L x 0.050" W (2.54mm x 1.27mm)
Packaging
Bulk
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
A
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±5%
Failure Rate
R (0.01%)
Voltage - Rated
10 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
12Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C