CWR06DC685JPTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for CWR06DC685JPTR is not available
CWR06DC685JPTR
DigiKey Part Number
718-CWR06DC685JPTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CWR06DC685JPTR
Description
CWR06DC685JPTR
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 6 V 1510 (3825 Metric) 4.5Ohm @ 100kHz
Category
Mounting Type
Surface Mount
Mfr
Package / Case
1510 (3825 Metric)
Series
Size / Dimension
0.150" L x 0.100" W (3.81mm x 2.54mm)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Height - Seated (Max)
0.065" (1.65mm)
Part Status
Active
Manufacturer Size Code
D
Capacitance
Features
High Reliability
Tolerance
±5%
Failure Rate
P (0.1%)
Voltage - Rated
6 V
Grade
Military
Type
Conformal Coated
Qualification
MIL-PRF-55365/4
ESR (Equivalent Series Resistance)
4.5Ohm @ 100kHz
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C