299D336X0010DB6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Sprague
In Stock: 0
Datasheet
33 µF Conformal Coated Tantalum Capacitors 10 V Radial - 3 Leads
299D336X0010DB6
DigiKey Part Number
299D336X0010DB6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
299D336X0010DB6
Description
CAP TANT 33UF 20% 10V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
299D336X0010DB6 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Mfr
Lifetime @ Temp.
1000 Hrs @ 85°C
Series
Mounting Type
Through Hole
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
Radial - 3 Leads
Part Status
Active
Size / Dimension
0.280" L x 0.270" W (7.10mm x 6.85mm)
Capacitance
Height - Seated (Max)
0.440" (11.17mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
D
Voltage - Rated
10 V