IRFU020PBF is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Siliconix
In Stock: 4.118
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 2.070
Datasheet
N-Channel 60 V 14A (Tc) 2.5W (Ta), 42W (Tc) Through Hole TO-251AA
IRFU020PBF
DigiKey Part Number
IRFU020PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IRFU020PBF
Description
MOSFET N-CH 60V 14A TO251AA
Customer Reference
Detailed Description
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Packaging
Tube
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Obsolete
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
640 pF @ 25 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
2.5W (Ta), 42W (Tc)
Technology
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
60 V
Mounting Type
Through Hole
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
TO-251AA
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
100mOhm @ 8.4A, 10V