20ETF06S is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 212
Datasheet
Similar
STMicroelectronics
In Stock: 405
Datasheet
Diode 600 V 20A Surface Mount TO-263AB (D2PAK)
20ETF06S
DigiKey Part Number
20ETF06S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
20ETF06S
Description
DIODE STANDARD 600V 20A TO263AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
20ETF06S Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Reverse Recovery Time (trr)
160 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 600 V
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Technology
Package / Case
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
TO-263AB (D2PAK)
Current - Average Rectified (Io)
20A
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 150°C
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.3 V @ 20 A