RWR74SR100FMS73 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Upgrade
Upgrade
Parametric Equivalent
Parametric Equivalent
100 mOhms ±1% 5W Through Hole Resistor Axial Military, Moisture Resistant Wirewound
RWR74SR100FMS73
DigiKey Part Number
RWR74SR100FMS73-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RWR74SR100FMS73
Description
RES 0.1 OHM 5W 1% WW AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RWR74SR100FMS73 Models
Temperature Coefficient
±650ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 250°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Size / Dimension
0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Failure Rate
M (1%)