IM04EB220K is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Delevan
In Stock: 498
Datasheet
Similar
Delevan
In Stock: 136
Datasheet
Similar
In Stock: 0
In Stock: 0
22 µH Unshielded Molded Inductor 175 mA 2.5Ohm Max Axial
IM04EB220K
DigiKey Part Number
541-1512-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IM04EB220K
Description
FIXED IND 22UH 175MA 2.5 OHM TH
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
IM04EB220K Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
2.5Ohm Max
Series
Q @ Freq
75 @ 2.5MHz
Packaging
Bulk
Frequency - Self Resonant
30MHz
Part Status
Obsolete
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Type
Molded
Inductance Frequency - Test
2.5 MHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.156" Dia x 0.375" L (3.96mm x 9.53mm)