IHD3ER220L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 871
Datasheet
22 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4 A 24mOhm Max Axial
IHD3ER220L
DigiKey Part Number
IHD3ER220L-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
IHD3ER220L
Description
FIXED IND 22UH 4A 24 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
IHD3ER220L Models
Category
Current Rating (Amps)
Mfr
Current - Saturation (Isat)
3.5A
Series
Shielding
Unshielded
Packaging
Bag
DC Resistance (DCR)
24mOhm Max
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Material - Core
Mounting Type
Through Hole
Inductance
Package / Case
Axial
Tolerance
±15%
Size / Dimension
0.460" Dia x 0.900" L (11.68mm x 22.86mm)