SL1210005
DigiKey Part Number
570-SL1210005-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL1210005
Description
ICL 10 OHM 20% 5A 13MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 10 Ohms ±20% 5 A 0.512" (13.00mm)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SL1210005 Models
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
5 A
Series
R @ Current
130 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.512" (13.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.307" (7.80mm)
R @ 25°C
10 Ohms