SL2210008
DigiKey Part Number
570-SL2210008-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SL2210008
Description
ICL 10 OHM 20% 8A 22MM
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Inrush Current Limiter 10 Ohms ±20% 8 A 0.866" (22.00mm)
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
Vishay Ametherm
Current - Steady State Max
8 A
Series
R @ Current
100 mOhms
Packaging
Bulk
Diameter
0.866" (22.00mm)
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
R @ 25°C
10 Ohms