1DA101K-EC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Vishay Ametherm
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Vishay Ametherm
In Stock: 0
Datasheet
NTC Thermistor 100 Disc, 2.5mm Dia x 1.5mm W
Basics of NTC and PTC Thermistors - Another Teaching Moment
1DA101K-EC
DigiKey Part Number
570-1218-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1DA101K-EC
Description
THERMISTOR NTC 100OHM 2891K DISC
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
B25/75
2910K
Manufacturer
B25/85
2916K
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Resistance in Ohms @ 25°C
100
Power - Max
500 mW
Resistance Tolerance
±10%
Length - Lead Wire
0.98" (25.00mm)
B Value Tolerance
±3%
Mounting Type
Through Hole
B0/50
Package / Case
Disc, 2.5mm Dia x 1.5mm W