PCF0402R-62KBT1
DigiKey Part Number
985-1255-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PCF0402R-62KBT1
Description
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
62 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Metal Film
Category
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Resistance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)