6187R10KL1.0 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
Direct
TT Electronics/BI
In Stock: 46
Datasheet
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W Solder Turret
6187R10KL1.0
DigiKey Part Number
987-1052-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6187R10KL1.0
Description
POT 10K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
6187R10KL1.0 Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TT Electronics/BI
Temperature Coefficient
-400ppm/°C
Series
Rotation
Continuous
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Discontinued at DigiKey
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Slotted
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.874" (22.20mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.249" (6.32mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 0.874" Dia (22.20mm)