38PLABR50KLF20 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
Image for 38PLABR50KLF20 is not available
38PLABR50KLF20
DigiKey Part Number
38PLABR50KLF20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
38PLABR50KLF20
Description
TRIMMER 50K OHM 0.15W PC PIN TOP
Detailed Description
50 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Resistance
50 kOhms
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.465" x 0.406" Face (11.80mm x 10.30mm)
Tolerance
±20%