XC6702D301QR-G
DigiKey Part Number
XC6702D301QR-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC6702D301QR-G
Description
IC REG LINEAR 3V 300MA 8-SOPFD
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 300mA 8-SOPFD
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
90 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB (1kHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Input (Max)
36V
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
3V
Supplier Device Package
8-SOPFD
Voltage Dropout (Max)
1.5V @ 100mA