TPS77118DGKR is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Rochester Electronics, LLC
In Stock: 9.933
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-VSSOP
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
TPS77118DGKR
DigiKey Part Number
TPS77118DGKR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS77118DGKR
Description
IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8-VSSOP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
TPS77118DGKR Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
125 µA
Mfr
PSRR
60dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable, Reset
Part Status
Obsolete
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Mounting Type
Surface Mount
Number of Regulators
1
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Voltage - Input (Max)
10V
Supplier Device Package
8-VSSOP
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V