TPS77118DGK | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 296-8096-5-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TPS77118DGK |
Description | IC REG LINEAR 1.8V 150MA 8-VSSOP |
Manufacturer Standard Lead Time | 6 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 150mA 8-VSSOP |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TPS77118DGK Models |
Category | Current - Quiescent (Iq) 125 µA |
Mfr | PSRR 60dB (1kHz) |
Packaging Tube | Control Features Enable, Reset |
Part Status Active | Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity |
Output Configuration | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Output Type | Mounting Type Surface Mount |
Number of Regulators 1 | Package / Case 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) |
Voltage - Input (Max) 10V | Supplier Device Package 8-VSSOP |
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V | Base Product Number |