TPS40055PWP
DigiKey Part Number
296-17510-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TPS40055PWP
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
EDA/CAD Models
TPS40055PWP Models
Category
Frequency - Switching
Up to 1MHz
Duty Cycle (Max)
94%
Packaging
Tube
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
16-PowerTSSOP (0.173", 4.40mm Width)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
8V ~ 40V