OPA2353EA/2K5G4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 2.672
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 565
Datasheet
Similar
Analog Devices Inc.
In Stock: 0
In Stock: 533
In Stock: 82
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
CMOS Amplifier 2 Circuit Rail-to-Rail 8-VSSOP
OPA2353EA/2K5G4
DigiKey Part Number
OPA2353EA/2K5G4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
OPA2353EA/2K5G4
Description
IC CMOS 2 CIRCUIT 8VSSOP
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
OPA2353EA/2K5G4 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Voltage - Input Offset
3 mV
Mfr
Current - Supply
5.2mA (x2 Channels)
Series
Current - Output / Channel
40 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply Span (Min)
2.5 V
Part Status
Discontinued at DigiKey
Voltage - Supply Span (Max)
5.5 V
Amplifier Type
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Circuits
2
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Rail-to-Rail
Package / Case
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Slew Rate
22V/µs
Supplier Device Package
8-VSSOP
Gain Bandwidth Product
44 MHz