LM4040D25IDCKRG4 is Discontinued and no longer carried by DigiKey.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Texas Instruments
In Stock: 6.461
Datasheet
Similar
Texas Instruments
In Stock: 2.990
Datasheet
Similar
Shunt Voltage Reference IC Fixed 2.5V V ±1% 15 mA SC-70-5
LM4040D25IDCKRG4
DigiKey Part Number
LM4040D25IDCKRG4-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM4040D25IDCKRG4
Description
IC VREF SHUNT 1% SC70-5
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LM4040D25IDCKRG4 Models
Category
Temperature Coefficient
150ppm/°C
Manufacturer
Noise - 10Hz to 10kHz
35µVrms
Current - Cathode
80 µA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Voltage - Output (Min/Fixed)
2.5V
Supplier Device Package
SC-70-5
Current - Output
15 mA
Base Product Number
Tolerance
±1%