LM3677TLX-1.82/NOPB
DigiKey Part Number
LM3677TLX-1.82/NOPB-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM3677TLX-1.82/NOPB
Description
IC REG BUCK 1.82V 600MA 5DSBGA
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.82V 1 Output 600mA 5-WFBGA, DSBGA
EDA/CAD Models
LM3677TLX-1.82/NOPB Models
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Current - Output
Part Status
Obsolete
Frequency - Switching
3MHz
Function
Step-Down
Synchronous Rectifier
Yes
Output Configuration
Positive
Operating Temperature
-30°C ~ 85°C (TA)
Topology
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
Number of Outputs
1
Supplier Device Package
5-DSBGA (1.41x1.08)
Voltage - Input (Min)
2.7V