LM120H-5.0/NOPB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Texas Instruments
In Stock: 353
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Negative Fixed 1 Output 1.5A TO-3
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
LM120H-5.0/NOPB
DigiKey Part Number
296-35886-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LM120H-5.0/NOPB
Description
IC REG LINEAR -5V 1.5A TO3
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LM120H-5.0/NOPB Models
Category
Current - Output
Mfr
Current - Quiescent (Iq)
1 mA
Packaging
Bulk
PSRR
64dB (120Hz)
Part Status
Active
Protection Features
Over Temperature
Output Configuration
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C