NXN0.25GN25
DigiKey Part Number
1030-NXN0.25GN25-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NXN0.25GN25
Description
EXPAND SLEEVE 1/4" X 25' GREEN
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 25.00' (7.62m) Green
Category
Color
Green
Manufacturer
Techflex
Length
25.00' (7.62m)
Series
Wall Thickness
0.016" (0.40mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-60°C ~ 220°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Resistant, Heat Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant
Type Attributes
Expandable
Liquid Protection
Gasoline Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Features
Acid Resistant, Clean Cut, Chemical Resistant, Self Extinguishing, Solvent Resistant
Diameter - Inside, Expanded
0.312" (7.92mm)