Image for H2V1.50BK50 is not available
H2V1.50BK50
DigiKey Part Number
1030-H2V1.50BK50-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
H2V1.50BK50
Description
HEATSHRINK 1.5" X 50' BLACK 2:1
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Heat Shrink Tubing, Flexible 1.500" (38.10mm) 2 to 1 Black 50.0' (15.2m)
Category
Inner Diameter - Supplied
1.500" (38.10mm)
Mfr
Inner Diameter - Recovered
0.750" (19.05mm)
Series
Material
Packaging
Spool
Features
Flame Retardant, Fluid Resistant, Solvent Resistant
Part Status
Active
Color
Type
Operating Temperature
-55°C ~ 200°C
Shrinkage Ratio
Shrink Temperature
120°C
Length
50.0' (15.2m)
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Spool
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Length
HEATSHRINK 1.5" X 25' BLACK 2:1