FHN0.25NT100
DigiKey Part Number
1030-FHN0.25NT100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FHN0.25NT100
Description
EXPAND SLEEVING 1/4" X 100' NAT
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X 100' (30.48m) Natural
Category
Color
Natural
Manufacturer
Techflex
Length
100' (30.48m)
Series
Wall Thickness
0.010" (0.25mm)
Packaging
Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 650°C
Part Status
Active
Heat Protection
Heat Resistant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Clean Cut, Vibration Resistant
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Material Flammability Rating
UL VW-1
Diameter - Inside, Expanded
0.313" (7.95mm)