CCF0.25TB1000
DigiKey Part Number
1030-CCF0.25TB1000-DS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CCF0.25TB1000
Description
EXPAND SLEEV 1/4"X1000 FOOT
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Sleeve X Enter Number of Feet in Order Quantity Black, White
Category
Color
Black, White
Manufacturer
Techflex
Length
Enter Number of Feet in Order Quantity
Series
Wall Thickness
0.024" (0.61mm)
Packaging
Digi-Spool®, Continuous Spool
Operating Temperature
-70°C ~ 125°C
Part Status
Active
Heat Protection
Flame Retardant
Type
Sleeve
Abrasion Protection
Abrasion and Cut Resistant, Fray Resistant
Type Attributes
Expandable
Features
Clean Cut, Self Extinguishing
Diameter - Inside, Non-Expanded
0.250" (6.35mm)
Material Flammability Rating
UL VW-1
Diameter - Inside, Expanded
0.438" (11.13mm)